اقدمات لازم برای ثبت نام پیاده روی اربعین ۹۸

ثبت نام پیاده روی اربعین 98

ثبت نام پیاده روی اربعین ۹۸

کمتر از دو هفته به اربعین حسینی مانده است. همچنان عشاق و دوست داران اباعبدالله اقدام به ثبت نام برای عزیمت به سرزمین نور الهی می کنند. هر ساله تعداد زیادی از دوست داران سالار شهیدان راهی پیاده روی اربعین می شوند و از ثواب آن فیض می برند. امسال نیز مانند سال های گذشته از تاریخ ۱ شهریور ثبت نام زوار اربعین در سامانه سماح آغاز شد. در این مقاله قصد داریم تا تک تک مراحل برای ثبت نام پیاده روی اربعین ۹۸ و جمع آوری مدارک را با جزییات شرح دهیم تا زوار و عاشان حضرتش از این سفره برکت و معنویت الهی مستفیض شده و جا نمانند.

آماده سازی مدارک

زائرین پیاده روی اربعین ۹۸ باید پیش از هر کاری مدارک مورد نیاز برای خروج از کشور و اجازه ورود به کشور عراق را آماده کنند تا در زمان آغاز پیاده روی اربعین به مشکلی در این رابطه برنخورند و بتوانند راحت و با خیال آسوده از مرزها خارج شده و راهی سیاحت معنوی خود شوند.

ثبت نام گذرنامه

اولین قدم برای ثبت نام پیاده روی اربعین ۹۸ داشتن گذرنامه است. گذرنامه یا پاسپورت یکی از مدارک مهم شناسایی است که برای خروج از کشور از آن استفاده می شود. اگر تا به حال گذرنامه نداشته اید بهتر از قبل از هرکار دیگری اقدام به ثبت نام و دریافت گذرنامه نمایید.

تا قبل از سال ۹۸ پس از دریافت گذرنامه زائرین باید اقدام به اخذ روادید یا ویزا از سفارت کشور مقصد می کردند. اما با توافق صورت گرفته بین وزارت امور خارجه ایران و وزارت امور خارجه کشور عراق، در زمان اربعین حسینی ( از ۱۹ شهریور(۱۰محرم) تا ۷آبان (۳۰محرم)) نیاز به دریافت ویزا نیست و افراد فقط باید در سامانه سماح ثبت نام کنند. توجه داشته باشید که این قانون فقط در همین بازه لازم الاجراست و پس از آن برای سفر به کشور عراق باید اقدام به اخذ ویزا نمایید.

ثبت نام پیاده روی اربعین 98

ثبت نام در سامانه سماح ۹۸

سامانه سماح چیست؟

سامانه سماح مخفف عبارت “ساماندهی مشتاقان ایام حضور در اعتاب مقدسه” است که توسط سازمان حج و زیارت برای دریافت روادید کشور عراق راه اندازی شده است. این سامانه برای ساماندهی ثبت نام زائران پیاده روی اربعین در نظر گرفته شده است. این سامانه برای مشخص شدن تعداد زائران زن و مرد و همچنین حصول اطمینان از داشتن گذرنامه زائرین طراحی شده است. سامانه سماح به سامانه نیروی انتظامی کشور متصل است و تنها افرادی که از طریق این سامانه اقدام به ثبت نم نموده باشند اجازه خروج از کشور را دارند.

داشتن گذرنامه معتبر با اعتبار حداقل ۳ ماه برای ثبت نام پیاده روی اربعین ۹۸ الزامی است. پس از ثبت نام یک کد رهگیری به فرد داده می شود.

 

چه اطلاعاتی باید در سامانه سماح وارد شود؟

شماره تلفن همراه

ابتدا به سامانه سماح به آدرس samah.haj.ir وارد شوید. و پس از خواندن شرایط و ضوابط ثبت نام به پایین صفحه مراجعه کرده و کد مربوطه را وارد کنید. پس از وارد کردن کد به صفحه دیگری هدایت می شوید که باید شماره همراه خود را وارد کنید. (عکس شماره ۱)

ثبت نام پیاده روی اربعین 98
عکس شماره ۱

پس از وارد کردن شماره تلفن همراه کدی برای شما پیامک می شود که لازم است آن را در قسمت خواسته شده وارد نمایید. سپس دکمه ادامه را بزنید. (عکس شماره ۲)

ثبت نام پیاده روی اربعین 98
عکس شماره ۲

اطلاعات فردی

در قسمت بعدی باید اطلاعات فردی خود را با دقت وارد کنید. پس از تکمیل اطلاعات دکمه ثبت اطالاعات را بزنید تا به صفحه بعدی منتقل شوید. (عکس ۳)

ثبت نام پیاده روی اربعین 98
عکس شماره ۳

تمامی اطلاعات فردی شما با استعلام از ثبت احوال در سامانه سماح به نمایش درمیاید. در صورت وجود مغایرت در اطلاعات باید به ثبت احوال مراجعه کنید و اقدام به برطرف نمودن مشکل نمایید.

 

اطلاعات خروج و بازگشت

در مرحله بعد صفحه جدید برای شما باز خواهد شد که که باید اطلاعات اعزام خود نظیر مرز خروجی، تاریخ اعزام، تاریخ بازگشت و وسیله نقلیه مورد نظر برای عزیمت تا مرز را در آن وارد کنید (عکس ۴)

ثبت نام پیاده روی اربعین 98
عکس شماره ۴

در صفحه بعد اطلاعات وارد شده به نمایش در می آید و پس از تایید باید مبلغ ۲۲۰،۰۰۰ ریال بابت خدمات درمانی و بیمه خود و افرادی که با هم ثبت نام کرده اید را بپردازید. (عکس ۵)

ثبت نام پیاده روی اربعین 98
عکس شماره ۵

پس ار پرداخت اینترنتی هزینه بیمه ثبت نام پیاده روی اربعین ۹۸، گزینه تکمیل فرایند را زده و ثبت نام شما با موفقیت انجام خواهد شد. در صفحه بعد اطلاعات شما بار دیگر به نمایش گذاشته می شود و می توانید ثبت اطلاعات تکمیلی را بزنید و اقدام به دریافت کارت زائر خود کنید. (عکس ۶)

ثبت نام پیاده روی اربعین 98
عکس شماره ۶

شرایط مشمولان وظیفه خدمت سربازی برای ثبت نام پیاده روی اربعین ۹۸

امسال سازمان نظام وظیفه ناجا برای مشمولان طرح ویژه ای جهت ثبت نام پیاده روی اربعین ۹۸ قائل شده است. تا پیش از این مشمولانی که دارای معافیت تحصیلی بودند باید با ارائه وثیقه از کشور خارج می شدند. امسال این وثیقه برداشته شده و مشمولان می توانند مانند سایر افراد ثبت نام نموده و مرزهای کشور را به سمت کربلای معلی ترک کنند.

این شرایط تنها برای مشمولانی که معافیت تحصیلی دارند صادق است و برای افرادی که غیبت غیر موجه دارند غیرقابل استفاده است.

 

هزینه های ثبت نام پیاده روی اربعین ۹۸

تنها هزینه ای که زائرین جهت خروج از کشور باید پرداخت کنند، مبلغ ۲۲۰،۰۰۰ ریال بابت خدمات درمانی و بیمه ای است. لازم به ذکر است که عوارض خروج از کشور برای سفر به کربلای معلی به خاطر رفاه حال زائران برداشته شده است.

در صورتی که هنوز گذرنامه تهیه نکرده اید باید مبلغی برای این کار کنار بگذارید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *