راهنمای جامع پیاده روی اربعین: همه چیز درباره موکب های اربعین

موکب های اربعین

موکب های اربعین حسینی

در طول مسیر پیاده روی اربعین بین دو شهر نجف تا کربلا، اقامتگاه‌هایی به چشم می‌خورد که برای رفاه حال زائرین اباعبدالله حسین برپا شده‌اند این اقامتگاه‌ها به صورت خانه‌ای کوچک و روستایی، حسینیه، و یا چادر عشایری در سرتاسر این مسیر قرار دارند. این ساختمان‌ها برای استراحت و پذیرایی از زائرین اربعین برپا شده‌اند و در روزهای دیگر سال خالی هستند. به این مکان‌ها موکب گفته می‌شود. اغلب موکب های اربعین عراقی هستند ولی از سایر کشورها نیز موکب‌هایی وجود دارد. نظیر ایران، لبنان، پاکستان، ترکیه و … .

موکب های اربعین چه خدماتی به زائرین می‌دهند؟

خدماتی که در این موکب‌ها داده می شود شامل موارد زیر است:

 • انواع پذیرایی صبحانه / ناهار / شام.
 • انواع میوه.
 • انواع شیرییی جات.
 • انواع نوشیدنی.
 • محل خواب و استراحت!
 • موکب‌ها وایستگاه‌ها فرهیگی.


برخی از موکب‌ها دست به نوآوری زده‌اند و خدماتی به مردم ارائه می‌کنند که ممکن است مورد نیازشان باشد مثلاً موکب‌های هستند که خیاط در آنها نشسته و با نخ و سوزن و چیری می‌دوزد. خیاطی آماده است تا مشکل لباس یا کیف دستی شما را برطرف کند! در برخی موکب‌ها کفاش نشسته است! در موکب‌ها برخی با تلفنی در دست اصرار می کنند که از تلفن آنها استفاده کنید و با هرجا دنیا که می‌خواهید تماس بگیرید !

در طول مسیر موکب‌هایی هستید که در کنار جاده پنل‌های ۱۵ تایی یا ۲۰ تایی برق گذاشته‌اند و زائرین دستگاه‌ها برقی خود را در این پنل‌ها برای شارژ و استفاده زده
اند.

وضعیت بهداشتی موکب ها به چه صورت است؟

با توجه به کثرت جمعیتی که در این مسیر تردد می‌کنند سطح بهداشت وضیعیت چندان مناسبی ندارد و سرویس های بهداشتی (حمام و توالت) خیلی تمیز نمی‌باشند. توصیه می‌شود در کوله همراهتان یک صابون داشته باشید.

برای تجدید وضو در بین راه قبل از نزدیک شدن به اوقات شرعی اقدام کنید تا با ازدحام، اتلاف زمان و تأخیر در اقامه نماز اول وقت مواجه نشوید.

با توجه به اینکه در شهر کربلا حمام با آب گرم غیر از اماکنی مثل هتل‌ها کمیاب است توصیه می‌شود استحمام را قبل از حرکت و در شهر نجف انجام دهید البته بعضی از موکب های اربعین مسیر نجف- کربلا هم حمام دارند و در صورت نیاز می‌توانید از آنها استفاده کنید.

با توجه به اینکه در عراق و به ویژه در شهر کربلا خیابان‌ها و میادین بعضا اسامی منظم و مشخصی ندارند و خیلی از آنها تابلو هم ندارند، سعی کنید قبل از شروع ییاده روی از نجف، علاوه بر یادداشت آدرس محل اسکان کربلا، تصویر کروکی محل اسکان را هم داشته باشید، وگرنه در بدو ورود به کربلا برای پیدا کردن آدرس دچار  مشکلات فراوانی خواهید شد.

زمان توزیع غذا در موکب های اربعین چگونه است؟

مواکب از اواخر عصر شروع به توزیع شام می کنند و با نزدیک شدن به غروب آفتاب از حجم افراد در مسیر کم شده و افراد برای شام و استراحت شب، در مواکب توقف
میکنند بنابراین در صورت ادامه پیاده روی بعد از غروب، با مشکل پییدا کردن محل اقامت برای استراحت مواجه خواهید شد یا حداقل در مواکب مسقف نمی‌توانید جایی
پیدا کنید. پس قبل از غروب آفتاب، پیاده روی را قطع و وارد موکب‌ها شوید.

موکب های اربعین

استراحت و خواب در موکب ها

معمولا بعد از ساعت ۹ شب مسیر پیاده‌روی خلوت‌تر می‌شود و اکثر موکب‌داران تا اذان صبح استراحت می کنند، اما در این میان کم نیستند موکب دارانی که متناسب با سرمای شب خدماتی ارائه می کنند که زائرین شب رو را کمک کنند. به عنوان مثال چایی و شیر داغ و حتی هدبند! برای جلوگیری از سرمای شب در طول شب توزیع می‌شود و عده‌ای هستد که ترجیح می‌دهند تا اذان صبح پیاده‌روی کرده و بعد از طلوع آفتاب بخوابند.

موکب های اربعین

انواع اسکان در موکب ها

در طول زمان پیاده‌روی دو یا سه روزه به سمت کربلا به دو نوع محل اسکان نیاز دارید:

۱٫ اسکان موقت برای استراحت، تجدید وضو و اقامه نماز که معمولا هنگام ظهر خواهد بود و با توجه به تعداد زیاد موکب ها، مشکلی نخواهید داشت و در هر کدام از آنها می‌توانید استراحت کنید.

۲٫ اسکان شبانه، برای کسانی که شب پیاده روی نمی کنند و استراحت می نمایند.

نکات مربوط به اسکان شبانه

نکاتی در این خصوص باید مدنظر داشته باشید:

 • با توجه به سرمای شب، سعی کنید به جای چادر در موکب هایی که ساختمان دارند و گرم نیر هستند اتراق کنید.
 • با توجه به اینکه در موکب های اربعین از کشورها و فرهنگ های مختلف گردها می آیند لازم  است شئونات اخلاقی و فرهنگی ایرانی را حفظ کنید.
  از شوخی و ایجاد سروصدا پرهیز نمایید.
 • با توجه به ضرورت استراحت برای پیاده روی در روز بعد حال کسانی را که مشغول استراحت هستند مراعات کنید و سعی کنید زودتر بخوابید تا صبح‌ها زودتر حرکت کنید.
 • یکی از مسائل مهم در این سفر تعاون و کمک به یکدیگر است. در موکب ها با هم همکاری داشته باشید و بدانید که زائر، زائر است و فارس و عرب و عجم ندارد.
  از گرفتن جا بیش از حد نیاز و جا ندادن به دیگران بپرهیزید.

موکب های اربعین

نکات ضروری پیاده روی اربعین

نیاز نیست نگران به پایان رساندن مسیر باشید. در هر جایی تصور کردید که دیگر توانایی ادامه دادن مسییر را ندارید می‌توانید از ده‌ها ون، ماشین و یا اتوبوس هایی که در مسییر هستند برای رسیدن به کربلا استفاده کنید.

از اینکه نام و آدرس هتل یا حسینیه محل سکونت خودتان در کربلا را می‌دانید اطمینان حاصل کنید.
اگر می خواهید تماس تلفنی داشته باشید بهتر است این کار را قبل از طلوع آفتاب انجام دهید به این خاطر که احتمالا به دلیل ترافیک باز شبکه در طول روز با مشکل بر می خورید.

یک مفاتیح که اعمال زیارتی نجف و کوفه و کربلا را داشته باشد یا کتاب‌های مخصوص زیارتی (مثل کتب نشر مشعر یا ره پویه زیارت که محصول کمیتییه فرهنگی – آموزشی اربعین است و به صورت رایگان در مرزهای خروجی و در مسیر توزیع می‌شود) همراه داشته باشید.

به مفاتیح نصب شده روی گوشی‌هایتان اعتماد نکیید چون ممکن است به خاطر اتمام شارژ یا مسائل دیگر نتوانید از آنها استفاده کنید

اگر از بخش کناره و غیر آسفالت جاده حرکت کنید بسیار کمتر خسته می‌شوید و پاهایتان هم کمتر اذیت می‌شود. حتی اگر با کفش یا دمپایی هستید هم سعی کنید از مسیر خاکی کناره و نه آسفالت حرکت کنید تا خستگی کمتر به سراغتان بیاید.

«مدییه فاضله» و «جامعه اسلامی» را در این مسیر، بعینه مشاهده می کنید. این مسیر، سراسر مهربانی، عاطفه، جود و سخاوت، معنویت، تعاون و همه صفتها و ویژگی‌های یک جامعه خوب را با خود به همراه دارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *