راهنمای جامع پیاده‌روی اربعین: شروع سفر

اربعین

شروع سفر

پس از مهیا کردن اقدامات اولیه پیاده روی اربعین مانند تهیه گذرنامه و وسایل مورد نیاز سفر لازم است آگاهی لازم و کافی از مسیر را داشته باشید. در این مطلب تمامی نکاتی که درباره شروع سفر از منزل تا کربلا نیاز است بدانید رایتان فراهم شده است.

از خانه تا مرز

 •  بهترین زمان برا شروع سفر یک هفته مانده به اربعین می‌باشد. توجه داشته باشید که هرچه به روز اربعین نزدیک تر می شوید، ازدحام جمعیت در پایانه‌های مرز و مسیرها بیشتر خواهد شد (بالطبع ارائه خدمات کاهش یافته و با مشکلات بیشتر همراه خواهد بود.  از طرفی برا پیدا کردن محل اسکان و اقامت در شهرهای نجف و کربلا با مشکلات جدی رو به رو خواهید شد. بنابراین توصیه می‌شود شروع حرکت را به روزهای آخر نیندازید.

اربعین

 • با توجه به تعبیه پارکینگ عمومی توسط سازمان ها و ارگان‌ها در شهرهای مرزی، می‌توانید از وسیله نقلیه شخصی استفاده نموده و در محل های مشخص شده پارک نموده و پس از برگشت بدون دغدغه، به وطن خود عزیمت نمایید. با توجه به کمبود محل اسکان در پایانه‌های مرزی، طوری حرکت کنید که صبح زود در پایانه باشید تا نیاز به اقامت در پایانه نداشته باشید.

اربعین

 • با توجه به اینکه در زمان اربعین تمام شهرهایی که در مسیر مرز قرار دارد آماده اسکان، پذیرایی و ارائه خدمات به زائران میی باشند، سعی کنید جهت اقامت و اسکان از شهرها در مسیر مرزهایی مانند کرمانشاه، ایلام و آبادان استفاده کنید.

توجه:

قبل از حرکت به سوی مرز، از باز بودن پایانه مرز و امکان خروج از مرز مربوطه مطمئن شوید. چون ممکن است فقط برخی از پایانه ها در زمان اربعین فعال باشند.

پایانه‌های مرزی:

 • معمولا سه پایانه مرز در شهرهای مهران، شلمچه و چزابیه در ایام اربعین پذیرای زائران می‌باشد.
  با توجه به احتمال خطر برخورد با مین‌ها ، در هنگام تردد به سمت پایانه‌ها، فقط از راه های اصلی که در نظر گرفته شده عبور کنید و از گذر کردن از راه های فرعی و ناشناخته پرهیز نمایید.

نکات ضروری در پایانه‌ها

با تمام تمهیدات و تلاش هایی که توسط ستادها و ارگان های مختلف در کل کشور جهت ارائه تسهیلات به زائران اربعین انجام می شود، ولی به دلیل ازدحام بیش از حد، همچنان مشکلات و کاستی هایی وجود دارد. لذا خواهشمند است نسبت به موارد ذیل دقت فرمایید:

 • توصیه اکید می‌شود از همراه بردن بانوان، کودکان و افراد ناتوان و کهنسال خودداری فرمایید.
 • گذرنامه و ویزا و مراحل خروجی را به موقع و با کمال نظم انجام دهید.
 • با ماموران و کارکنان همکاری فرمایید تا زودتر کارها انجام شود.
 • امکانات پایانه‌ها مرز عراق از قبیل توالت، دستشویی و … محدود است، لذا پیشنهاد می‌شود قبل از عبور از مرز ایران، تدبیر نمایید.
 • احتمال معطلی زیاد در مرحله عبور از مرز،  از خاک ایران یا عراق، در مرحله رفت یا برگشت وجود دارد. لذا نظم و ترتیب را حفظ نموده و با صبر و حوصله برخورد نمایید.
 • احتمال معطلی برای گذراندن تشریفات گمرکی و کنترل گذرنامه در مرز وجود دارد، لذا حفظ آرامش و عدم درگیر مورد انتظار است.
 • از آنجایی که ورود غیرمجاز به خاک عراق، مجازات سنگین و حبس مدت (۱تا ۱۰سال) را به دنبال دارد، لذا افراد به هیچ عنوان نباید به امید زیارت عتبات عالیات به صورت غیر مجاز وارد خاک عراق شوند، شایان ذکر است که در صورت ورود غیرمجاز، هیچ گونه تخفیفی از سو مقامات قضائی عراق در این زمینه اعمال نخواهد شد.

اربعین

بعد از ورود به خاک عراق، معمولا وسایل نقلیه برا حمل افراد به سمت نجف توسط عراقی‌ها در مرز مستقر می باشد که البته بعضی رایگان و بعضی با دریافت اجرت می‌باشد.

گاهی به علت ازدحام جمعیت هیچ وسیله نقلیه وجود ندارد و مجبورید پیاده بروید یا منتظر بمانید تا وسیله نقلیه برسد که البته به علت نبود امکانات در پایانه عراق، جا مناسبی برای توقیف و ماندن نیست.

نجف اشرف

بعد از ورود به نجف اشرف، در اولین فرصت به دنبال جایی برای استراحت و اسکان باشید. معمولا در این ایام تمام هتل‌ها و زائرسراها مملو از جمعیت می‌باشد و بسیاری از مردم عراق در خانه‌ها خود پذیرا زائران می‌باشند.

با هماهنگی‌ها صورت گرفته توسط ستاد مرکزی اربعین و نهادها و تشکل های مردمی و دولتی ایران، صحن حضرت فاطمه زهرا در کنار حیرم مطهر امام علی (ع) و همچنین برخی حسینیه ها و مدارس برای اسکان زائران در نظر گرفته شده که می‌توانید به آنجا مراجعه نمایید.

برای اطلاع از محل های اسکان زائران، می‌توانید به چادرها و پایگاه های اطلاع‌رسانی که در نقاط مختلف تعبیه شده‌است مراجعه نمایید.

هنگام مراجعه به مسجد کوفه و سهله، جهت انجام اعمال، می‌توانید از راهنمایی روحانیونی که به همین منظور در آنجا مستقر شده‌اند، کمک بگیرید.

اربعین

توصیه‌ای برای مسیر نجف تا کربلا

شهرهای زیارتی کربلا و نجف در طول چند سال گذشته از لحاظ امکانات رفاهی رشد بسیار خوبی داشته‌اند اما تا نقطه ایده آل و مطلوبی که بتواند پاسخگو پذیرایی از حدود بیست میلیون زائر اربعین حسییی باشد فاصله زیادی دارد. در متن ذیل نکاتی بیان می شود که با رعایت آنها می‌توان بهره بهتر از حال و هوای اربعین حسینی در طول مسیر و حال و هوای شهرهای نجف و کربلا برد.
مسیر:
میزان مسافت از حرم امام علی (ع) تا حرم حضرت ابوالفضل (ع): حدود ۸۱کیلومتر
تعداد ستون‌ها از ابتدا بزرگراه نجف به کربلا میدان روره العشرین تا حرم حضرت اباالفضل: ۱۴۵۰ ستون
زمان لازم برای پیاده روی: ۸ تا ۱۱ساعت در روز
زمان تخمییی سفر پیاده: ۱تا ۳ روز

مراسم آغاز پیاده‌روی جمعی زائران ایرانی اربعین

روز اول

مراسم آغاز پیاده‌روی جمعی اربعین زائران ایرانی ۱ روز قبل از اربعین از کنار پل «روره العشرین» در نجف اشرف همراه با اجرا برنامه‌های متنوع صورت می‌گیرد.
از درب ساعت (باب الساعه) حرم حضرت علی (علیه السلام) خارج شده و پیاده روی را مستقیما از کنار خیابان امام زین العابدین (علیه السلام) تا خیابان امام جعفر
صادق (علیه السلام) شروع کنید. این مسیرها را مستقیم بروید تا به بزرگراه کربلا برسید. به سمت چپ رفته، جایی که هزاران نفر بصورت پیاده به سمت کربلا در حال
حرکت هستند. به آنها ملحق شوید.

حرکت پیوسته و منظم با سرعت نسبتاً ثابت تاثیر زیادی در کم شدن خستگی مسیر و جلوگیری از بروز گرفتگی عضلات دارد، پس برنامه منظمی برای مسیر و مکان‌ها توقف و تجدید قوا داشته باشید. یک استراحت چند دقیقه‌ای به فاصله هر ۱۱ عمود بسیار مناسب است.

روز دوم

زمان شروع حرکت برای روز دوم پیاده روی اربعین قبل از اذان صبح مناسب است. در این زمان مسیر دارای ازدحام کمتر بوده و از هوای مناسب صبح می‌توانید استفاده بهتر داشته باشید.
به سبب کثرت جمعیت در مسییر پیاده روی احتمال گم کردن همراهان وجود دارد، لذا برای حل این مشکل از قبل، محل توقف‌ها، شماره میله و عمود مورد نظر را برای
یافتن همراهان و نیز محل استراحت اصلی را برا نماز، ناهار و شام تعیین کنید.
از ابتدای خروجی شهر نجف تا ابتدا شارع العباس در کربلا، عمودها یا همان تیرک‌ها برق که به فاصله ۱۱متر از هم قرار دارند، شماره گذاری شده‌اند. این عمودها و
این شماره‌ها بهترین وسیله است تا با هم قرار بگذارید و یکدیگر را پیدا کنید. جمعیت در این مسیر بسیار بسیار زیاد است و ممکن است کسی به دلیل خستگی، یا نوشیدن چای، از همراهی با دوستانش باز بماند.

نکات مهم در پیاده روی اربعین

میله‌ها با شماره‌ها رُند مثل مضارب ۱۱ ، ۱۱۱و … را برای توقف انتخاب نکنید، چون اکثر افراد در این میله‌ها قرار می‌گذارند و معمولا تراکم جمعیت در آنها زیاد است. عمود ۱۱۱۰ شلوغ‌ترین عمود است.

اربعین
در مسیر پیاده رو سعی کنید در قالب گروه‌ها ۱تا ۱۰ نفره باشید تا در صورت بروز مشکل به‌هم کمک کنید البته توجه داشته باشید که بیشتر شدن جمعیت گروه، مشکلات خاص را خود را دارد و باعث سخت تر شدن هماهنگی و کندتر شدن حرکت شما می‌شود.

اربعین

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *