راهنمای جامع پیاده‌روی اربعین

پیاده روی اربعین

ایام اربعین از متبرک‌ترین و جانسوزترین روزها برای شیعیان است. با نزدیک شدن به ایام اربعین هر ساله عاشقان و شیفتگان اباعبدالله الحسین(ع) عازم پیاده روی اربعین می‌شوند. حضور و گردهمایی میلیونی عاشقان و زائران اباعبدالله حاکی از حیات جاودانه نهضت عاشورا و حسینی است.

پیاده روی اربعین
بی‌تردید هر میزان آیین حضور با آگاهی و شناخت همراه باشد می‌تواند بهره‌وری و استفاده از این مائده عظیم الهی از سوی زائران را افزایش دهد و برای رسیدن به این مقصود، اولین و اساسی‌ترین گام، آموزش زائران و کارگزاران و اطلاع‌رسانی به هنگام در خصوص این سفر و پیاده روی است.

مقدمات اولیه پیاده روی اربعین

الف) تهیه گذرنامه و ویزا:

برای سفر پیاده روی اربعین همانند هر سفر خارجی دیگری، نیازمند همراه داشتن پاسپورت می‌باشید. از این رو، همه مشتاقان این سفر قبل از هر اقدامی لازم است نسبت به دریافت گذرنامه معتبر از مراجع قانونی اقدام کنید.
طبق مقررات، برای خروج از کشور حتماً باید گذرنامه همراه داشته باشید، چون در کشورهای دیگر فقط گذرنامه ملاک شناسایی افراد است و سایر مدارک هیچ گونه ارزشی ندارد. بنابراین قبل از سفر نسبت به تهیه گذرنامه معتبر اقدام نمایید و در این راستا به نکات ذیل توجه فرمایید:

۱. لطفا تا پیش از رسیدن ایام اربعین نسبت به دریافت گذرنامه از طرییق دفاتر پلیس +۱۰ اقدام کنید که در آن زمان با کمبود وقت و ازدحام مواجه نشوید.
۲. حتما تاریخ اعتبار گذرنامه بررسی شود. گذرنامه باید حداقل چهار ماه از تاریخ خروج اعتبار داشته باشد. بدیهی است چنانچه اعتبار آن کمتر از این میزان باشد،
فاقد اعتبار شناخته شده و از خروج شما جلوگیری خواهد شد. بنابراین باید نسبت به تمدید آن اقدام شود.
۳. در طول سفر، بیش از همه چیز، مواظب گذرنامه‌هایتان باشید که در صورت مفقود شدن آن، دچار مشکل خواهید شد.
۴. با توجه به اینکه ممکن است از جمع و همسفران جدا شوید، ویزا و گذرنامه و کلیه مدارک و وسایل مورد نیاز هر شخص حتماً همراه خود باشد.
۵. در برخی موارد بعلیت ازدحام و تعداد نفرات در مرزهای ورودی کشور عراق، مهر ورود توسط متصدیان مرز سهوا در گذرنامه زائر درج نمی‌گردد، لذا لازم است هموطنان از ممهور شدن گذرنامه خود به مهر ورود به کشور عراق اطمینان حاصل نمایید تا هنگام خروج با مشکل روبه‌رو نگردید.
۶. بهتر است زائرین محترم با گذرنامه مستقل مسافرت نمایید تا در هنگام حوادث احتمالی، مشکلات تفکیک گذرنامه و غیره پیش نیاید.
۷. همراه داشتن تصویر شناسنامه، کارت ملی و چند قطعه عکس، درصورت مفقودشدن گذرنامه ضرور می‌باشد.
۸. به منظور ساماندهی زائران اربعین، توصیه می‌شود کلیه زائران در سامانه سماح به آدرس www.samah.haj.ir که از سوی سازمان حج و زیارت طراحی و اداره می‌شود ثبت نام نموده تا در ایجاد نظم و تأمین آرامش و امنیت زائران سهیم گردید.

پیاده روی اربعین

ب) ویزا

معمولا ویزاها با اعتبار سه‌ماهه صادر می‌شوند (یعنی از زمان صدور، سه ماه فرصت دارید به کشور عراق سفر کنید و فقط یک‌بار از آن می‌شود استفاده کرد.
زائری که با ویزای صادر شده از مرز عبور میکند حداکثر یک ماه می‌تواند در عراق بماند و بعد از آن اقامت وی غیرقانونی محسوب شده و در صورت عدم تمدید بازداشت خواهد شد.

امسال طبق توافقی میان ایران و عراق صورت گرفته است در طول ماه‌های محرم و صفر زایران نیازی به دریافت روادید کشور عراق نخواهند داشت. 

ج) مجوز خروج

مجوز خروج مخصوص افرادی است که بنا به دلایلی حتی با داشتن ویزا و گذرنامه، نمی‌توانید از کشور خارج شوند. برخی از افراد که به این مجوز نیاز دارند عبارتند از:
– سربازان وظیفه و کسانی که در سن مشمولیت قرار دارند که حتماً باید مجوز لازم را از سازمان نظام وظیفه بگیرند
– نظامیان
– طلاب حوزه علمیه
– دانشجویانی که خدمت نظام وظیفه انجام نداده‌اند
– کسانی که کارت پایان خدمت ندارند یا در زمره مشمولین قرار دارند.
– کسانی که به دلایلی ممنوع الخروا هستید. مانند کسانی که بدهکاری‌های مالیاتی دارند؛

لذا لازم است نسبت به رفع منع خروج از کشور از طریق مراجع قانونی قبل از سفر اقدام شود.

د) انتخاب گروه و همسفران

  • توصیه می شود به صورت گروهی اقدام به سفر نمایید و از تردد انفرادی خودداری کنید.
  • بهتیرین گزینه، ثبت نام در سامانه سماح سازمان حج و زیارت می‌باشد.
  • در صورتی که موفق به این کار نشدید، همسفرانی را انتخاب کنید که در تمام مسیر و مشکلات همراه شما باشند.
  • توصیه می‌شود از همراه بردن زنان و کودکان و افراد سالخورده خودداری کنید، چون با توجه به نبود زیرساخت‌های لازم و امکانات نامناسب و ازدحام جمعیت، باعث زحمت و مشقت زیاد ایشان خواهید شد.

ه) تعیین محل اسکان و اقامت در صورت امکان

و) مقدمات معنوی پیاده روی اربعین

سفر زیارتی به ویژه سفر به عتبات عالیات در عراق از سرمایه‌ها و توشه‌ها ارزشمند هر مومن و پیرو اهل بیت (ع) و از آرزوها ایشان می‌باشد. به ویژه سفر برای زیارت اربعین حسینی که در متون اسلامی از آن به عنوان نشانه و علامت مؤمن برشمرده شده و بر انجام آن توصیه شده‌ است؛ لذا لازم است همه امور و مبادی و مراحل سفر با شور و شوق وصف‌ناپذیر به درستی و مطابق آموزه‌های اسلامی انجام گیرد. در زیر به برخی از این آداب اشاره شده است:

  • حلالیت طلبیدن از دوستان و اقوام و نزدیکان و همکاران تا با رضایت و دعای خیر ایشان سفری با خیر و برکت در پیش داشته باشید.
  • وصیت کردن تا با فراغ بال از ادای حقوق مردم و خداوند سبحان برای قرب به حق تعالی سفر نمایید.
  • تدارک توشه و اسباب مورد نیاز برای خود و تدارک توشه و لوازم مورد نیاز خانواده (برای افراد که کسانی را تحت تکفل دارند)
  • انتخاب همسفر شایسته و وداع و خداحافظی با نزدیکان و دوستان.
  • قصد قربت و نیت زیارت

بی‌تردید براساس آموزه‌های اسلامی، پاداش و بهره آدمی از اعمال و مناسک به نیت او وابسته است «انما الاعمال بالنیات» این سفر معنوی و پرشور و شوق نیز بر همین اساس و تعالی استوار است. از آیین رو شایسته است هنگام خروج و عزم بر سفر، قصد قربت به حق تعالی و زیارت مرقدها نورانی حضرات معصومین (ع) به وسیله حضرت سیدالشهدا و اصحاب باوفای آن حضرت را مورد توجه قرار دهید. اگر این انگیزه و محرک برای سفر باشد، همه حرکات و رفتار و تعامل ها رنگ و بوی حسینی خواهد گرفت .

ز) اقلام و لوازم مورد نیاز

آگاهی از آنچه در سفر و مخصوصا در یک پیاده روی چند روزه بیش از همه مورد نیاز است، می‌تواند راهگشا باشد. معمولا وسایل عمومی همچون لباس اضافه، لباس گرم، وسایل شخصی که مربوط به طول سفر است را چون با سفرها دیگر شما تفاوت زیادی نمی‌کنید همراه می برید، اما برای سه روز پیاده روی وسایلی نیاز است که در زیر به آنها اشاره می‌شود.

۱. کوله پشتی
در این سفر شما یک کوله پشتی سبک حاوی دو سر وسایل (برای کل سفر – برای پیاده روی) همراه داشته باشید. راحت‌ترین نوع بار جهت حمل در این مسافت کوله‌هایی است که کامل روی دوش قرار می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی: پکیج‌های کوله‌پشتی همراه زیارت

۲. مواد غذایی

مواد غذایی مورد نیاز در پیاده روی اربعین توسط موکب‌ها تهیه شده و به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت. حتماً مقدار مواد مغذی خشکبار و آب همراه داشته باشید.

پیاده روی اربعین

۳. لباس مناسب
برا جلوگیری از سرما خوردگی لباس‌های مناسب به همراه داشته باشید: جوراب، دستکش، کلاه، پوشش گوش، کاپشن سبک و…

یا توجه به آب و هوای کشور عراق و فصلی که در آن قرار گرفتیم، صبح‌ها هوا خنک‌تر است و به تدریج هوا گرم می‌شود. بهتر است از همراه بردن لباس‌های بزرگ و دست و پاگیر مانند پالتو خودداری کنید. 

مطلب پیشنهادی: پوشاک مناسب اربعین همراه زیارت 

۴. کیسه خواب
در هر سفر انسان باید احتمالات را در نظر بگیرد. در پیاده روی اربعین هم احتمال پیدا نکردن محل اقامت مناسب وجود دارد. به همین علت بهتر است حتما یک کیسه خواب مناسب (توصیه مسافران حرفه‌ای تهیه کیسه خواب نظامی به علت حجم کم است) همراه خود داشته باشید.

پیاده روی اربعین

مطلب پیشنهادی: محصولات خواب و حمام همراه زیارت

۵. کفش مناسب
کفش مناسب به عنوان یکی از لوازم اساسی پیاده روی محسوب می‌شود.
کفش‌های نو و بندی را نپوشید. بهتر است یک کفش مناسب و آزاد بپوشید. این مورد مهم است. چون در طول مسییر دائما برای استراحت در موکب‌ها ناچار به درآوردن کفش از پا هستید. کفش‌هایی که از پارچه‌های گورتکس ساخته شده‌اند و تختشان آنتی شوک و ضیربه گیر دارد و الیاف نانو نقره دارند خیلی بهتر است. این کفش‌ها مانع عرق کردن می‌شود و اگرهم عرق کند، آن را به بیرون می‌دهد و پا خشک می‌ماند.
کفش‌های کتانی معمولی علی‌رغم آنکه راحت‌تر به نظر می‌رسند بهترین گزییه نیستند. کفش‌های چرمی راحتی که مدتی از استفاده‌شان گذشته است بهترین گزینه برای پیاده روی اربعین می‌باشند.

پیاده روی اربعین

۷. چفیه یا دستمال 
برای پوشاندن گردن و صورت جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی و یا استفاده به عنوان روبالشی حتما یک چفیه یا دستمال به همراه داشته باشید.

۸. حوله

۹. ماسک یک بار مصرف

۱۰. دارو
در طول مسیر ایستگاه‌های امداد تعبیه شده که اگر مشکلی برای کسی پیش آمد با مراجعه به این ایستگاه‌ها از خدمات پزشکی بهره‌مند شود. همچنین در طول مسیر، هلال احمر ایران نیز ایستگاه‌هایی دارد که به زائرین خدمات می‌دهد. با این وجود به همراه داشتن برخی اقلام دارویی از قبیل قرص سرماخوردگی، قرص ضدحساسیت (آنتی هیستامین، و داروهای ضدالتهاب پوستی (عرق سوز از قبیل پودر تالک،کرم کالاندولا، هیدروکورتیزون جلدی و یا ویتامین AD می‌تواند مفید باشد. ضمن اینکه در صورت داشتن بیماری خاص، داروی خود را باید به همراه داشته باشید. کرم مناسب برای تاول و عرق سوز به همراه داشته باشید. البته اگر می‌دانید دچار می‌شوید.

پیاده روی اربعین

۱۱. دستمال کاغذی، دستمال مرطوب
دستمال مرطوب، گزینه بسیار بسیار مهمی است. همین‌طور پد الکلی. دستمال مرطوب خیلی سریع می‌تواند سر و صورتتان را تمییز کند و بوی عرق بدنتان را بگیرد؛ و پد الکلی‌ها برای مواردی که احتیاج به ضد عفونی سریع دارید مثل شیر آب، دستشیویی، قاشق، چاقو و … خیلی اهمیت دارد و می‌توانید خیلی سریع کارتان را راه بیندازد.

۱۲. لیوان شخصی کوچک دسته‌دار، قاشق و چنگال و یک چاقو.

۱۳. خمیردندان کوچک سفری

۱۴. صابون کوچک، یا مایع صابون و شامپوی کوچک هتلی و جانماز کوچک، منتخب مفاتیح الجنان
شما می‌توانید یک قرآن، دعا و زیارت جیبی به همراه داشته باشید. البته بهتر است این‌ها را همراه با مداحی مورد علاقه، در موبایل خود داشته باشید تا درحال پیاده روی گوش فرا داده یا بخوانید.

مطلب پیشنهادی: محصولات سلامت همراه زیارت 

۱۵. خودکار روان و کاغذ یا دفترچه یادداشت کوچک برای نوت برداری از اتفاقاتی که فراوان است و دیگر تکرار نمی‌شود و به احتمال زیاد فراموششان می کنید، همراه داشتن خودکار روان و کاغذ و دفترچه یادداشت کوچک، از ضروریات است.

۱۶. خشکبار
مقداری خشکبار به ویژه مویز و کشمش و مغزیجات به همراه داشته باشید تا در حین پیاده روی به ویژه در هوا نسبتاً سرد شب‌ها انرژی لازم را برای حرکت شما تأمین نماید.

۱۷. چتر و بارانی
به دلیل احتمال بارش باران و جهت مصون ماندن از وزش باد سرد، به همراه داشتن چتر و بارانی مناسب و یا حتی پانچوهای یکبار مصرف ارزان قیمت (مخصوص کوهنوردی) می‌تواند مفید باشد.

۱۸. عینک آفتابی
برا جلوگیری از آزار چشم توسط آفتاب، بهتر است عینک آفتابی مناسب و کلاه نقاب دار به همراه داشته باشید.

۱۹. گوشی تلفن مناسب، شارژر و سیم کارت

آنتن‌دهی تلفن همراه در عراق وضعیت خوبی ندارد. همچنین در ایام پیاده روی اربعین به علت شلوغی بیش از حد احتمال پاسخ‌گو نبودن در اطراف حرمین شریفین وجود دارد. سیم‌کارت‌های آسیاسل در عراق به گفته افراد محلی و تجربیات دیگران در این راه از بقیه‌ی اوپراتورها بهتر است. 

توجه داشته باشید در صورت استفاده از سیم‌کارت‌های ایرانی مکالمه و پیامک با تعرفه مشخصی از حسابتان کسر خواهد شد. 

در موکب‌ها شارژر و اتصال به برق امکانپذیر است. اما برای احتیاط قبل از عزیمت گوشی خود را شارژ کنید. همراه داشتن پاوربانک و شارژر اضافه نیز توصیه می‌شود.

پیاده روی اربعین

توجه:

به سبب وضعیت امنیتی عراق هر از گاهی ممکن است خبر انفجار یا موارد مشابه را از زبان جمعیت بشنوید، مهم نیست که این حادثه در کدام شهر یا در چه ناحیه‌ای اتفاق افتاده است خانواده شما در ایران نگران خواهید شد، بنابراین در این موارد برا رفع نگرانی خانواده با ایران تماس بگیرید.
دسترسی به اینترنت در عراق و در ایام پیاده روی اربعین دشوارها خاص خود را دارد، برنامه‌ریزی را با در نظر داشتن این مسئله انجام دهید. ذهنیت پدر، مادر و هر آنکس که ممکن است نگران شما باشد را نسبت به احتمال سخت بودن برقرار ارتباط و تماس تلفنی توجیه کنید تا مسائلی مانند در دسترس نبودن تلفن شما برای ایشان غیرمنتظره و موجب نگرانی نباشد.

۲۰. پول
حتماً مقدار مناسبی دینار عراقی و ریال ایرانی همراه داشته باشید. چون در مسیر برگشت و یا در جاهای دیگر غیر از مسیر نجف به کربلا برای دریافت خدمات نیاز خواهید داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *