چرا پیاده روی اربعین؟

زیارت امام حسین (علیه السلام) با توجه به روایات بسیاری که از ائمه معصومین (علیهم السلام) در این خصوص وارد شده، همواره مورد توجه خاص شیعیان بوده که در مقاطع مختلف سال نسبت به انجام آن همت می‌گمارند. علاوه بر آن، راهپیمایی در اربعین سالار شهیدان (علیه السلام) سنّتی است که از دیرباز میان شیعیان رواج داشته و هرساله با فرا رسیدن ایام اربعین حسینی هزاران زائر دل‌شکسته از نقاط مختلف راهی کربلای معلی شده و خود را برای زیارت قبر آن حضرت در روز اربعین و همچنین خواندن زیارت اربعین به آن‌جا می‌رسانند و شور و حال خاصی را در کنار تربت شهیدان به خاک و خون خفته به وجود می‌آورند و یاد و خاطره جانبازی‌ها، رشادت‌ها و مظلومیت‌های امام حسین (علیه السلام) و یاران باوفایش را زنده نگه می‌دارند.حضور در اربعین از زمانهای دور در عراق جریان داشته است و حتی در زمان حاکمیت رژیم صدام نیز به صورت پنهانی انجام می‌شد.
راهپیمایی باشکوه اربعین بعد از سقوط صدام در سال ۱۳۸۲ به صورت آشکار آغاز شد و در ۱۶ سال اخیر هر سال عظیم تر و مشتاقانه تر از سال قبل برگزار می‌شود.
و اکنون اشتیاق پیاده‌رفتن برای رسیدن به مراسم اربعین سید الشهدا سالهاست هزاران هزار مرد و زن سال‌خورده عصا به دست با قدخمیده راکه مشکل قدم برمی دارند و خردسالانی که اصرار دارند پا به پای والدینشان مسیر را پیاده طی کنند را به بارگاه حسین می کشاند .
اوج این حضور در ایام عزاداری امام حسین در ماه محرم الحرام و ماه صفر بویژه در مراسم اربعین است که باعث می شود میلیونها زائر از شهرهای مختلف ایران به سمت حرمین مطهر اباعبدالله الحسین (ع) و حضرت عباس (ع) با پای پیاده به کربلا می‌آیند. علاوه بر این در نیمه شعبان هم شیعیان زیادی با پای پیاده خود را به کربلا می‌رسانند. نشریه هاف پست امریکایی هم نوشت: بزرگتر از اجتماع زائران اربعین حسینی در تمام دنیا وجود ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *